ADR Ürünlerinde Tek Adres

Tehlikeli madde taşımacılığı yapan tanker,tır ve diğer ticari araçlarda artık ADR ürünlerinin bulunması ve buna uygun hale getirilmesi zorunlu.

Adr ürünleri kapsamında bahsi geçen ekipmanlar taşınan tehlikeli maddenin bulundurulması,boşaltılması ve nakliyesi esnasında oluşabilecek kazalara yada aksaklıklara karşı önlem alınmasına yöneliktir.

adr

Tehlikeli madde nedir diye soracak olursak ; insanlara,doğaya yada çevreye zarar verebilecek herşey olarak tanımlanmıştır.Bu su hariç neredeyse herşeydir.Çünkü döküldüğünde toprağa- suya karıştığında yada insan-hayvan gibi canlılara temas ettiğinde zarar verebilecek tüm maddeler tehlikeli olarak adlandırılmıştır.

Bu tip ürünler taşıyan araçlarda bulundurulması gereken koruyucu ve düzeltici ekipmanlar ADR kapsamında belirlenmiştir.

Sıra ile belirtmek gerekirse araçlarda aşağıda ki levhalar ve ekipmanlar bulunmalıdır.

*Taşıdığı ürünün tanımlama levhaları yani ADR levhaları aracın ön arka tarafında mutlaka yer almalıdır.Turuncu levha üzerine ürün numarası yazan şekilde olan bu levhalar zorunlu ve denetimlerde ilk kontrol edilen hususlardır.

*Ayrıca aracın ön arka ve yan tarafında doğa için zararlı levhası yani balık resimli levha ile eğer yanıcı bir madde ise alev işareti bulundurulmalıdır.Eğer patlayıcı ,yakıcı bir ürün ise ona göre ADR levhaları da bulunmalıdır.

*Aracın içerisinde örneğin bir tankerde bulundurulması zorunlu olan kişisel koruyucu donanımlar listesi şu şekildedir.

*Eldiven,Gaz maskesi ,kıvılcım çıkartmayan kürek,kıvılcım çıkartmayan atex el feneri ,Döküntüleri toplamak için toplama kabı,döküntüleri kontrol altına almak için emici sosis ve pedler ,aracın bu işlemi yaparken trafikte belirgin olması için yanıp sönen flaşör uyarı lambaları,trafik dubaları bulunması zorunludur.

 

adr çantası

Ayrıca şöförün dolum tesislerinde giymesi gereken Alev almaz antistatik kıyafeti ve yine anti statik iş ayakkabısı bulundurulması da zorunludur.

Bu güvenlik levhaları ve kişisel koruyucu donanımlar hem çevremizi hem de ürünü taşıyan personeli korur herkesin güven içerisinde olmasını sağlar.

ADR Yönetmeliği tüm dünyada kabul görmüş aynı standartlar sürdürülen bir sistemdir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir