ADR Malzemeleri-Ekipmanları

adr çantası

Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapan araçlarda bulundurulması gereken ekipmanlara ADR ekipmanları denir.Adr ekipmanları tehlikeli kabul edilen maddelerin insan ve doğaya verebileceği zararları önlemek için bulunudurulması zorunlu olan ADR ekipmanlarını kapsar.

Bu ürünler insan için gaz maskesi,eldiven,kimyasal tulum,iş gözlüğü,baret,iş ayakkabısı yada çizme olarak belirtilmiştir.

Çevre için ise tehlikeli kabul edilen madde döküldüğünde toplanması ve bertaraf edilmesi için gerekli malzemelerdir.Bunlar kıvılcım çıkartmayan kürek,atex belgeli yine kıvılcım çıkartmayan el feneri,dökülen malzemeyi toparlamak için kimyasal emici pedler ve sosisler ,toplanan sıvıyı koymak için aliminyum toplama kabı ve bu işlemleri yaparken çevre güvenliği sağlanması için trafik dubaları,kendi başına yanıp sönen flaşör,ikaz şeritleridir.

Araç için ise taşıdığı ürünü belirtir turuncu adr levhaları aracın ön ve arkasında ,doğaya zarar verir işareti yani ölü balık aracın üç cephesinde alev alır işareti ise yine üç cephesinde yer almalıdır.

Aracın taşıdığı ürüne göre levhalar ve uyarılar değişkenlik göstereceklerdir.Bunlar alev alabilir,zehirleyebilir,aşındırıcı gibi belirteçler için kullanılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir