ADR EKİPMANLARI

adr çantası

Tehlikeli madde taşımacılığı ile ilgili bir terim olan ADR Fransızca kelimelerinin baş harflerinden ortaya çıkmış bir terimdir. Uluslararası Karayollarında Tehlikeli Maddelerin Taşınmasına Yönelik Avrupa sözleşmesi . Uluslararası arenada kısaca “ADR” olarak geçmektedir.

ADR kısaltması sözleşmenin orijinal Fransızca ismindeki kelimelerin baş harflerinden gelmektedir: “Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route’’ açıklamasıdır.Bu temel bilgi bize ADR kelimesinin nasıl ortaya çıktığını göstermektedir.

ADR tehlikeli maddelerin taşınması sözleşmesi Türkiye’nin de kabul ettiği bir sözleşmedir.Yurtiçinde hareket halinde olan tüm tehlikeli madde taşıyan araçların bu yönetmeliğe uygun hareket etmesi ve ona uygun bir denetimden geçmesi gereklidir.

Araçlar denetimden geçtikten sonra aracı kullanacak olan şöförün de bazı eğitimleri ve belgeleri edinmesi gereklidir.Hem src belgesi hemde adr eğitim belgesi tehlikeli madde taşıyan araçları kullanan şöförleri için zorunludur.

Aslına bakarsanız su hariç taşıdığınız her şey doğaya yada çevreye zarar vermektedir.Bu nedenle risklerin taşınması olarak görülen bu ADR taşımacılığı için araçlarda olabilecek sıkıntılar ,sızıntılar ,dökülmeler ,yanmalar ,parlamalar gibi tüm risklere karşı etkili olacak ekipmanlar bulunması zorunludur.Bu ekipmanlardan oluşan sete ADR SETİ denir.

Her araçda bazı koruyucu donanımlar olacaktır ,set halinde almak istemezseniz Adr Ekipmanları kategorisinden ürünleri seçip uygun fiyatlarla onceguvenlik.com’dan satın alabilirsiniz. 

Bu ürünler hem çevreyi korumada ,temizleme de hem de uyarmada görevleri olan ürünlerdir.Mesela tankerin,tırın etrafına konulan taşıdığı ürünü gösteren ADR LEVHLARI çevreye ve onu kontrol etmeye gelen kişilere taşınan yükün ,maddenin içeriğini göstermiş olmaktadır.Mesele benzin taşıyanın taktığı levha ile lpg yada mazot taşıyanın taktiği levhalar aynı değildir.Her ürünün kendisine ait tanımlanmış bir kod numarası vardır ve o ürünü taşırken  o kodun yazdığı levhayı takmak zorundadır.

Birde taşınan yük dökülürse ,sıçrarsa yada bulaşırsa diye araçta bulunması gereken kişisel koruyucu donanımlarda mevcuttur.Bunlar solunum koruması için maske,el teması için eldiven,göz koruması için gözlük , araç durduğund arkadan gelen araçların onu görmesi için trafik dubaları,akşam ise karanlıkta yanıp sönen lambalar ,el feneri,dökülen malzemeyi toplamak için kürek ,toplama kabı gibi bir çok malzeme araçta bulunması gereken adr ekipmanlarındandır.

Tehlikeli madde taşıyan araçların ADR yönetmenliğine uyması çevresel etki bakımının da büyük önem taşımaktadır.

ADR bütününe bakarsak hem çevreyi, hem aracı, hem aracı kullanan şöförü hemde olası bir risk yani yangın, dökülme, kaza anında ilgili ilgisiz herkesi korumaya yarayan bir sistemdir.Araç üzerinde ki levhalar bir problem olduğu anda nasıl müdahale edileceğini gösterir.Örneğin yanıcı bir maddeye müdahale ayrıdır patlayıcı maddeye müdahale ayrıdır.

Her araçda bazı koruyucu donanımlar olacaktır ,set halinde almak istemezseniz Adr Ekipmanları kategorisinden ürünleri seçip uygun fiyatlarla onceguvenlik.com’dan satın alabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir