Elektriksel iş Güvenliği

Elektirik işler iş kazanası yaşanabilen ve yaşandığında büyük kayıpları olan işlerdir.

Elektiriksel işlerde iş kazalarını önlemek aslında çok kolaydır çünkü sistemde ki elektiriği kesmek yada teması önlemek kullanılacak ekipmanlarla çok kolaydır.

Iskantalar ,elektirikçi eldivenleri ,elektirikçi ayakkabıları ,izole sehpalar ,izalasyon için gerekli halılar ve daha birçok malzeme iş güvenliği sağlamak için elektrik ile olan çalışmalarda gereklidir ve hayat kurtarır.

 

Yüksek gerilim ürünleri ıskantası,eldiveni ,yüksek gerilim eldiveni ,izole eldiveni,sehpası, bareti ark vizörü, halısı gibi bir çok elektrik güvenlik ürünü sitemizdedir.

 

Onceguvenlik.com sitesinden elektrik riskleri için koruyucu ekipmanları satın alabilir yapacağınız işlerde güven içerisinde kullanabilirsiniz.

Yüksek gerilim ile çalışmak bir risktir mutlaka elektiriğin kaynağından kesildiğini burada etiketleme ve kilitleme işlemlerinin tamamlandığına emin olun.Lock out tagout işlemlerini mutlaka yapınız.

 

Bakım/Onarım/Revizyon/Temizlik Çalışmaları Sırasında iş kazalarının önlenebilmesi için etiketleme ve kilitleme çalışmalarını mutlaka yapılması ve çalışanlara öğretilmesi gereklidir. 

 

tesislerinde bakım/onarım/revizyon/temizlik çalışmalarını yapabilmek için  kapatılan makine, ekipman ve enerji iletim hatlarının, bu çalışmadan haberdar olmayan başka bir çalışan tarafından açılması ağır sonuçlu iş kazalarına neden olmaktadır. Bazı işyerlerinde bu kazaları önlemek için, üzerinde çalışma yapılan makine, ekipman, enerji iletim hattının görünür bölümüne “bakım var çalıştırma!”, “arıza var çalıştırma!” şeklinde uyarı yazıları konulma yöntemi uygulanmaktadır. Ancak deneyimle sabittir ki, bu önlem yeterli olmamaktadır. Çünkü çalışanlar işyerlerinde sürekli aynı işleri, aynı şekilde yaparak ezberledikleri için, bu şekilde bir uyarıyı görmeyip makine, ekipman, enerji iletim hattını açabilmektedirler.

İş güvenliği önlemlerinin çalışanların alışkanlık, dalgınlıkla ve istem dışı da olsa kazaya uğramasını ya da kazaya neden olmasını engelleyecek şekilde alınması gerekir. Bu çalışmalar sırasında iş kazalarının önlenmesi için kesin önlem makina, ekipman, enerji iletim hattını kapatarak üzerinde bakım/onarım/revizyon/temizlik çalışması yapacak çalışanın makina, ekipman, enerji iletim hattını kendi iş güvenliği kilidini ve etiketini kullanarak kilitlemesidir. İş güvenliği uygulamalarında başarı yakalamış dünya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan, ülkemizde ise yeni yeni uygulama alanını genişleten bu sisteme kazayı önlemekte en etkili yöntemdir.

 

İş güvenliği konusunda başarının önemli anahtarlarından biri “iş güvenliği uygulamalarının, işin ayrılmaz bir parçası olmasıdır.” Yani personel işin yapılmasını “ezberlerken” iş güvenliği de “ezberden” yapılmalıdır. Kilitleme Etiketleme Sistemi(KES) uygulamasında da makina, ekipman, enerji iletim hattı üzerinde bakım, onarım, revizyon, temizlik  yapacak çalışanın bakım odasından çıkıp çalışacağı alana giderken kullanacağı kilidini ve kendi kimliğini yanına almasını sağlamış olacağız.

Bu uygulama işyerinin boyutları, makina sayısı vb. bağımsız olarak her işyerinde uygulanabilmektedir. Çünkü yapılacak çalışma makina, ekipman, enerji iletim hattı özelinde tek tek yapılacaktır. Çalışanın kimliğinin de bulunması, kilitleyeceği makina, ekipman, enerji iletim hattı üzerinde kimin çalıştığını bilmek açısından önemli olduğu gibi, çalışanın sistemi, uygulamayı sahiplenmesi açısından da önemlidir. Ayrıca eğer makina, ekipman, enerji iletim hattı üzerinde birden fazla çalışanın çalışması söz konusu olursa, birbirlerinden haberdar olmaları açısından önemlidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir