İş Güvenliği Emniyet Kemerleri

İş güvenliği ile ilgili yapılan düzenlemelerde yüksekte çalışan kişiler için hayat kurtarıcı özelliğe sahip iş güvenliği emniyet kemeri kullanımı Türkiye’de 1971 yılından beri zorunludur. Kanunlarla belirlenen işçi emniyet kemeri kullanım zorunluluğu yüksekliği ya da derinliği 3 metreyi aşan, düşme tehlikesi bulunan, korkuluklu platformla çalışmanın mümkün olmadığı çalışma şartlarında iş güvenlik kemerli kullanımı zorunluluğu vardır.

Yapılan pek çok araştırma yüksekten düşme kazalarının iş kazalarına oranının oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Yılda ortalama olarak 100 birim iş kazası gerçekleşiyorsa bunun yaklaşık olarak %10’luk kısmı yüksekten düşmeye bağlı gerçekleşen kazalar olduğu için emniyet kemeri kullanımının hayati önemi olduğunu söylemek mümkündür.

İş güvenliği emniyet kemerleri çeşitlerinden bazıları şunlardır ;

Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri

Bu tip emniyet kemerleri yüksekliği 1.8 metreden fazla olan, düşme ve kayma tehlikesi bulunan alanlarda çalışanlar tarafından kullanılır. İşçi emniyet kemeri kullanımında sadece yükseklik değil derinliği de göz önünde bulundurmak önemlidir. Paraşüt tipi emniyet kemeri kullanımı kolay olduğu için oldukça sık tercih edilen kemerler arasında yer alır. Kemerin en önemli özelliği vücut hareketlerini engellememesi ve ergonomik olmasıdır. Tüm iş güvenliği ekipmanlarında olduğu gibi bu kemerler de EN standartlarına uygun şekilde üretilmiştir. Uzun süreli kullanımında kişinin kan dolaşımını olumsuz yönde etkilemeyen tasarımı yüksek güvenlik sağlar. Standartları EN:358 , EN:361 , EN:813.

Düşüş Durdurma ve Konumlandırma Özellikli Kemerler

Bu kemerlerde süspansiyon sistemi bulunur. Sistem olası bir düşme durumunda durmayı sağlarken aynı zamanda kemeri kullanan kişinin kendini rahat bir şekilde konumlandırmasını da mümkün kılar. Kurtarma çalışmalarında ya da yüksek binaların dış cephelerinde çalışanlar için uygun bir kemer tipidir. İş güvenlik kemeri tasarımı vücudun tüm noktalarına rahatlıkla uyum sağlayacak şekilde olduğundan dolayı uzun süreli kullanıma uygundur. Kemerde yer alan tüm sistemlerde kullanılan bağlantı noktaları EN standartlarına uygun olarak üretilmiştir. Kemer üzerinde yer alan çeşitli noktalar ve bağlantılar kişilerin çalışma ekipmanlarını asmasına olanak sağlar. Bu kemerlerin en temel özelliği belirli bir alan üzerinde çalışan kişilerin kendilerini sabitlemesini sağlamasıdır. Dış cephe kaplaması yapan, cam sileni, elektrik direğinin belirli bir bölgesinde çalışan kişilerin kendi çalışma alanlarını ayarlamasını sağlayan kemerlerin ve bağlantı noktalarının EN standartlarına uygun olarak üretilmesi önemlidir. Bel ve bacak desteği sağlayan kemerler oturaklı ya da normal olarak kullanılabilir. Konumlandırma yapılırken beli destekleyen kemer, omurgayı koruyarak yüklerin eşit olarak bel bölgesinde dağılmasını sağlar.

Madenci Kemeri 

Bu kemerler patlama, çökme gibi kazaların olabileceği alanlarda kullanılmak üzere hazırlandığından dolayı kemerlerin yapısı özel olarak tasarlanır. Kemerler anti-statik özellikli olduğu için yüzeylerinde kesinlikle bir elektriklenme olmaz ve bu da kontrolsüz bir patlamanın ya da kazanın yaşanmasını engeller. Emniyet kemeri kullanımı madencilerin özel eşyalarını taşımalarına olanak sağlar. İş güvenlik kemeri üzerinde solum seti ve lamba aküsü gibi sektöre özel araçların taşınmasını sağlayacak alanlar vardır. Bu emniyet kemeri için tasarımda kolay görünmeyi sağlayan reflektif detaylar kullanılmıştır. Ayrıca kemerin sağlamlığının rahat kontrol edilmesi için de renkli ve reflektörlü dikişler kullanılır.

 

Düşüş Durdurucular

Dikeyde yapılan çalışmalarda mekanizma içerisinde bulunan perlon, personelin iniş çıkışlarda güvenli çalışmasını sağlar. Düşme anında otomatik olarak kilitlenerek düşüşü sonlandırır. Perlonun mekanizma içerisine geri sarılma özelliği. Otomatik kilitlenen, çift emniyetli alüminyum karabina. Standart: EN 360, CNB 11.060 2008 Keskin Kenar Tip A .

 

 

 

 

 

 

 

 

Karabinalar

Zorlu çalışma alanları için tasarlanmıştır.

• Geniş bağlantı yüzeyi sayesinde ağzı açıldığında birden fazla ekipmanın (halat, mekanizma, sapan vb.) aynı anda bağlanabilmesini sağlar.

• Keylock (düz kilit ağız sistemi) yapısı ile manevralarda takılmadan kolay kullanım sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir